Ekosystem lasu

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRAKTYCZNYCH W TERENIE
Temat: „EKOSYSTEM LASU”.
Poziom nauczania:   Klasy IV – VI szkoły podstawowej,
Czas trwania: 3 x 45 minut.
Cele ogólne:
·        poznanie ekosystemu lasu,
·        poznanie znaczenia lasu i wpływu działalności człowieka na jego stan naturalny,
·        kształtowanie właściwego stosunku do przyrody,
·        rozbudzanie ciekawości i dostrzeganie piękna przyrody,
·        umiejętność dokumentowania obserwacji.
Cele operacyjne:
Uczeń:
·        rozpoznaje warstwy lasu i ich mieszkańców,
·        zna pospolite gatunki roślin poszczególnych warstw lasu,
·        określa rodzaj lasu na podstawie składu gatunkowego drzew,
·        rozpoznaje typowe drzewa iglaste,
·        zna charakterystyczne cechy budowy drzew iglastych,
·        określa wiek i wysokość drzewa,
·        rozpoznaje typowe wybrane drzewa liściaste,
·        zna charakterystyczne cechy budowy drzew liściastych,
·        rozpoznaje gatunki roślin chronionych,
·        rozpoznaje grzyby jadalne, niejadalne i trujące,
·        zna pospolite zwierzęta leśne typowe dla każdej z warstw lasu,
·        rozpoznaje tropy zwierząt leśnych
·        zna znaczenie roślin wskaźnikowych
·        odnajduje rośliny wskaźnikowe na  gałęziach, na pniach i murach
·        określa stopień zanieczyszczenia na podstawie skali porostowej
Środki dydaktyczne:
·        patyk, lupa, kredki świecowe, ołówki, białe arkusze papieru, klucz do oznaczania gatunków roślin i zwierząt, atlas grzybów, karty pracy, długopisy, taśma miernicza, sznurek.
Metody pracy:
·        obserwacja,
·        pomiar,
·        praca z materiałem źródłowym.
Formy pracy:
·        praca w zespołach 4 – 5 osobowych,
·        indywidualna.
Przebieg zajęć:
1.      Przedstawienie uczniom tematu zajęć.
2.      Podział klasy na zespoły 4 – 5 osobowe i rozdanie kart pracy.
3.      Wyznaczenie dla poszczególnych grup miejsca badań (kwadrat o boku 5 m).
4.      Przedstawienie zadań do wykonania i określenie czasu trwania zajęć.
5.      Przypomnienie zasad zachowania w lesie.
6.      Rozdanie materiałów do pracy.
7.      Przydzielenie terenów do przeprowadzenia pomiarów i obserwacji.
8.      Uczniowie pracują w oparciu o karty pracy, klucze do oznaczania gatunków roślin
i zwierząt oraz atlasy grzybów.
9.      Po wykonaniu wszystkich zadań liderzy grup przedstawiają wyniki.
10.  Nauczyciel ocenia pracę grup.
11.  Podsumowanie zajęć w formie zabawy:
Zespoły otrzymują po jednym liściu pochodzącym z drzewa znajdującego się
w pobliżu. Zadaniem grupy jest odnalezienie drzewa i określenie jego gatunku.
Na dowód wykonania zadania należy przynieść drugi taki sam liść.
Opracowanie:
Magdalena Kucharska
Elżbieta Machnikowska

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRAKTYCZNYCH W TERENIE

Temat: „EKOSYSTEM LASU”.
Poziom nauczania:   Klasy IV – VI szkoły podstawowej,
Czas trwania: 3 x 45 minut.

Cele ogólne:

·        poznanie ekosystemu lasu,
·        poznanie znaczenia lasu i wpływu działalności człowieka na jego stan naturalny,
·        kształtowanie właściwego stosunku do przyrody,
·        rozbudzanie ciekawości i dostrzeganie piękna przyrody,
·        umiejętność dokumentowania obserwacji.

Cele operacyjne:

Uczeń:

·        rozpoznaje warstwy lasu i ich mieszkańców,
·        zna pospolite gatunki roślin poszczególnych warstw lasu,
·        określa rodzaj lasu na podstawie składu gatunkowego drzew,
·        rozpoznaje typowe drzewa iglaste,
·        zna charakterystyczne cechy budowy drzew iglastych,
·        określa wiek i wysokość drzewa,
·        rozpoznaje typowe wybrane drzewa liściaste,
·        zna charakterystyczne cechy budowy drzew liściastych,
·        rozpoznaje gatunki roślin chronionych,
·        rozpoznaje grzyby jadalne, niejadalne i trujące,
·        zna pospolite zwierzęta leśne typowe dla każdej z warstw lasu,
·        rozpoznaje tropy zwierząt leśnych
·        zna znaczenie roślin wskaźnikowych
·        odnajduje rośliny wskaźnikowe na  gałęziach, na pniach i murach
·        określa stopień zanieczyszczenia na podstawie skali porostowej

Środki dydaktyczne:

·        patyk, lupa, kredki świecowe, ołówki, białe arkusze papieru, klucz do oznaczania gatunków roślin i zwierząt, atlas grzybów, karty pracy, długopisy, taśma miernicza, sznurek.

Metody pracy:

·        obserwacja,
·        pomiar,
·        praca z materiałem źródłowym.

Formy pracy:

·        praca w zespołach 4 – 5 osobowych,
·        indywidualna.

Przebieg zajęć:

1.      Przedstawienie uczniom tematu zajęć.
2.      Podział klasy na zespoły 4 – 5 osobowe i rozdanie kart pracy.
3.      Wyznaczenie dla poszczególnych grup miejsca badań (kwadrat o boku 5 m).
4.      Przedstawienie zadań do wykonania i określenie czasu trwania zajęć.
5.      Przypomnienie zasad zachowania w lesie.
6.      Rozdanie materiałów do pracy.
7.      Przydzielenie terenów do przeprowadzenia pomiarów i obserwacji.
8.      Uczniowie pracują w oparciu o karty pracy, klucze do oznaczania gatunków roślin
i zwierząt oraz atlasy grzybów.
9.      Po wykonaniu wszystkich zadań liderzy grup przedstawiają wyniki.
10.  Nauczyciel ocenia pracę grup.
11.  Podsumowanie zajęć w formie zabawy:

Zespoły otrzymują po jednym liściu pochodzącym z drzewa znajdującego się
w pobliżu. Zadaniem grupy jest odnalezienie drzewa i określenie jego gatunku.
Na dowód wykonania zadania należy przynieść drugi taki sam liść.

Opracowanie:
Magdalena Kucharska
Elżbieta Machnikowska