Ekosystemy wodne

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRAKTYCZNYCH W TERENIE
Temat: „EKOSYSTEMY WODNE”.
Poziom nauczania:   Klasy IV – VI szkoły podstawowej,
Czas trwania: 3 x 45 minut.
Cele ogólne:
·        poznanie ekosystemu wodnego,
·        poznanie znaczenia wody i wpływu działalności człowieka na jej stan czystości,
·        kształtowanie właściwego stosunku do przyrody,
·        rozbudzanie ciekawości i dostrzeganie piękna przyrody,
·        umiejętność dokumentowania obserwacji.
Cele operacyjne:
Uczeń:
·        potrafi dokonać podziału wód i wskazać na mapie Polski przykłady różnych rodzajów zbiorników wodnych,
·        rozumie na czym polega obieg wody w przyrodzie,
·        określa klasę czystości wód na podstawie ilustracji zwierząt biowskaźnikowych,
·        potrafi wskazać główne źródła zanieczyszczenia wód,
·        rozumie, jakie mogą być skutki zanieczyszczenia wód,
·        potrafi scharakteryzować właściwości fizyczne wody,
·        zna organizmy biocenozy jeziora i potrafi je rozpoznać,
·        rozpoznaje na podstawie ilustracji pospolite gatunki ryb żyjących w jeziorach,
·        zna pospolite rośliny wodne i określa ich strefę życia,
·        rozpoznaje pospolite gatunki ptaków wodnych,
·        wie, co to jest strumień i potok,
·        zna rośliny rzeczne i potrafi je przyporządkować do odpowiednich stref występowania,
·        rozpoznaje ssaki zamieszkujące rzekę i jej okolice,
·        zna charakterystyczne cechy oczka wodnego,
·        wie, jakie organizmy roślinne i zwierzęce występują w oczku wodnym,
·        zna zasady budowy oczka wodnego.
Środki dydaktyczne:
·        lupa, słoiki z nakrętkami, sitko, ołówek, klucz do oznaczania gatunków roślin i zwierząt, karty pracy, atlas ssaków, ptaków i roślin wodnych, lornetka.
Metody pracy:
·        obserwacja,
·        praca z materiałem źródłowym.
Formy pracy:
·        praca w zespołach 4 – 5 osobowych,
·        indywidualna.
Przebieg zajęć:
1.      Przedstawienie uczniom tematu zajęć.
2.      Podział klasy na zespoły 4 – 5 osobowe i rozdanie kart pracy.
3.      Wyznaczenie dla poszczególnych grup miejsca badań.
4.      Przedstawienie zadań do wykonania i określenie czasu trwania zajęć.
5.      Przypomnienie zasad zachowania nad wodą.
6.      Rozdanie materiałów do pracy.
7.      Przydzielenie terenów do przeprowadzenia  obserwacji i badań.
8.      Uczniowie pracują w oparciu o karty pracy, klucze do oznaczania gatunków roślin
i zwierząt oraz atlasy.
9.      Po wykonaniu wszystkich zadań liderzy grup przedstawiają wyniki pracy.
10.  Nauczyciel ocenia pracę grup.
11.  Podsumowanie zajęć – rozwiązywanie krzyżówki w oparciu o kartę pracy.
Opracowanie:
Magdalena Kucharska
Elżbieta Machnikowska

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRAKTYCZNYCH W TERENIE

Temat: „EKOSYSTEMY WODNE”.
Poziom nauczania:   Klasy IV – VI szkoły podstawowej,
Czas trwania: 3 x 45 minut.

Cele ogólne:

·        poznanie ekosystemu wodnego,
·        poznanie znaczenia wody i wpływu działalności człowieka na jej stan czystości,
·        kształtowanie właściwego stosunku do przyrody,
·        rozbudzanie ciekawości i dostrzeganie piękna przyrody,
·        umiejętność dokumentowania obserwacji.

Cele operacyjne:

Uczeń:

·        potrafi dokonać podziału wód i wskazać na mapie Polski przykłady różnych rodzajów zbiorników wodnych,
·        rozumie na czym polega obieg wody w przyrodzie,
·        określa klasę czystości wód na podstawie ilustracji zwierząt biowskaźnikowych,
·        potrafi wskazać główne źródła zanieczyszczenia wód,
·        rozumie, jakie mogą być skutki zanieczyszczenia wód,
·        potrafi scharakteryzować właściwości fizyczne wody,
·        zna organizmy biocenozy jeziora i potrafi je rozpoznać,
·        rozpoznaje na podstawie ilustracji pospolite gatunki ryb żyjących w jeziorach,
·        zna pospolite rośliny wodne i określa ich strefę życia,
·        rozpoznaje pospolite gatunki ptaków wodnych,
·        wie, co to jest strumień i potok,
·        zna rośliny rzeczne i potrafi je przyporządkować do odpowiednich stref występowania,
·        rozpoznaje ssaki zamieszkujące rzekę i jej okolice,
·        zna charakterystyczne cechy oczka wodnego,
·        wie, jakie organizmy roślinne i zwierzęce występują w oczku wodnym,
·        zna zasady budowy oczka wodnego.

Środki dydaktyczne:

·        lupa, słoiki z nakrętkami, sitko, ołówek, klucz do oznaczania gatunków roślin i zwierząt, karty pracy, atlas ssaków, ptaków i roślin wodnych, lornetka.

Metody pracy:

·        obserwacja,
·        praca z materiałem źródłowym.

Formy pracy:

·        praca w zespołach 4 – 5 osobowych,
·        indywidualna.

Przebieg zajęć:

1.      Przedstawienie uczniom tematu zajęć.
2.      Podział klasy na zespoły 4 – 5 osobowe i rozdanie kart pracy.
3.      Wyznaczenie dla poszczególnych grup miejsca badań.
4.      Przedstawienie zadań do wykonania i określenie czasu trwania zajęć.
5.      Przypomnienie zasad zachowania nad wodą.
6.      Rozdanie materiałów do pracy.
7.      Przydzielenie terenów do przeprowadzenia  obserwacji i badań.
8.      Uczniowie pracują w oparciu o karty pracy, klucze do oznaczania gatunków roślin
i zwierząt oraz atlasy.
9.      Po wykonaniu wszystkich zadań liderzy grup przedstawiają wyniki pracy.
10.  Nauczyciel ocenia pracę grup.
11.  Podsumowanie zajęć – rozwiązywanie krzyżówki w oparciu o kartę pracy.

Opracowanie:
Magdalena Kucharska
Elżbieta Machnikowska